گواهینامه ایزو از آلمان 

گواهینامه ایزو از آلمان

ایزو گردآورنده ای می باشد که لازمات آنها و استانداردها و در آن کنار هم نشسته میشوند. کشورهای زیادی در آن سهیم هستند و سازمان مرکزی آن در سوئیس می باشد. کل استانداردها داخل این سازمان مهیا شوند و مورد تحقیق قرار بگیرند و بعد از تحقیق با زیادترین رأی تایید خواهد شد و به صورت یک استاندارد وارد عرصه جهانی میشود. ISO الزامات تعریف شده هر شغل و حرفه ای را تشریح و تبیین می کند و جهت همه امور الزامات توصیف شده ای در قالب استاندارد دارد. استانداردهای فراوانی داخل این مرکز چیده شده که کاملأ میشود آنها را به دو صورت طبقه بندی کرد: استاندارد ایزو همگانی و استاندارد ایزو تخصصی. مرکز جهانی ایزو همه ی استانداردهای جمع شده را در سایت خود به روز نهایی قرار میدهد.

آلمان همچنین یکی از کشورهای عضو سازمان جهانی ISO است و اندرون این نهاد عضو هستند. و نمایندگانش در نهاد بین المللی IAF هم پیمان هستند و زیر نظر موسسه بین المللی IAF مثل بقیه کشورها کار میکنند.

 

IAF چیست؟

     سازمان بین المللی اعتبار دهنده به عنوان IAF هموارترین سازمان اعتبار دهنده است که استانداردهای ایزو جمع آوری شده زیر   نظر آن نهاد بالاترین درجه اعتبار را دارند. AB ها (مراکز اعتبار دهنده به مراکز صادر کننده ایزو) به عنوان نماینده های IAF به CB (مراجعی که ایزو صادر می کنند) اعتبار می دهد و مجوز صدور گواهینامه ایزو را می دهد. تمامی AB ها می بایست از IAF پیروی کنند همچنین مطیع قانونهای IAF باشند. گواهینامه ایزو ارجینال به این منوال صادر می شود به معنی اینکه گواهینامه هایی که در آخر زیر اعتبار IAF هستند و توسط AB های زیر نظر IAF اعتبار صادر کردن دارند. نماینده های AB های زیادی داخل سازمان IAF عضو هستند. بطور مثال نماینده ایران NACI هست که تنهاترین مرجع IAF است و از نمایندهای دیگر کشورها ، کشور انگلیس UKAS ، و کشور استرالیا JAS-ANZ و سوئیس SAS و ایتالیا ACCREDIA AB و آلمان DAKKS را میشود اسم برد. و میبایست توجه کرد هر AB مجاز به صدور تعدادی محدود گواهینامه ایزو را می تواند صادر کند و AB ها مجوز صدور نوع های مختلف گواهینامه ایزو را ندارد بطور مثال یک AB اجازه صادر کردن ایزو 17025 را دارد و بقیه این اجازه را ندارند. برای مطلع شدن از اینکه هر AB اجازه صدور چه نوع استانداردهایی را داره به وبگاه IAF بروید.

در این زمان دلال های فراوانی پا به عرصه ی بازار گذاشتند که مبادرت به صدور و ثبت گواهینامه ایزو قلابی می کنند و به طور مثال می گویند این گواهینامه ایزو زیر نظر اعتبار سوئیس SAS هست و لوگو SAS و مرجع اعتبار دهنده IAF را روش حکاکی میکنند در صورتیکه آن گواهی بدون اعتبار و تقلبی است. لازم بذکرست از آوریل سال 2021 مرجع های صادر کننده گواهینامه های ایزو حق درج نشان AB و IAF را روی گواهینامه ایزو ندارند به همین دلیل IAF اومد خودش دست بکارشد و رجیستری را انجام داد. از این سو برای این امر باید وارد سایت IAF بشوید و مشخصه های درخواستی را وارد کنید تا بتوانید استعلام اعتبار گواهینامه ایزو IAF از آنجا گرفته شده را ببینیم. مرکز مشاوره و اطلاع رسانی سیستم کاران یکی از مرکزهایی که به صورت کارآمد بودن بصورت عمومی اطلاعات لازم در خصوص اصل بودن ایزو و مرجع های صادر کننده ایزو تحت لیسانس تمام AB های کل کشورها مثل آلمان را در دسترس متقاضیان گرفتن گواهی ایزو قرار دهد. مشاورین مرکز سیستم کاران با متوجه شدن کلیه AB ها هر گونه اطلاعاتی را که تقاضا کننده در مورد مرجع های صادر کننده ایزو و AB ها داشته باشند را در اختیار آنها قرار میدهند و در اعتبار سنجی و نوع پیگیری نوع های ایزو با بهره مندی از مشاوران ورزیده آنها را هدایت می کند تا در تله افراد کلاهبردار و دلالی که خودشان را معتبر می دانند و با ظاهر سازی و فریفتن مردم و درج نشان و مهر برجسته گواهینامه ی با اعتبار اما قلابی صادر می کنندکه در اصل اعتباری ندارد. که حتی اسم سایتها مصنوعی و ساختگی و با سوء استفاده از نام مارک های گوناگون و کم و اضافه کردن پسوند و پیشوند و با بازی کلمات مشابه سایتها معتبراسم گذاری شده است.

 

گواهینامه ایزو از آلمان صفحه ما را در اینستاگرام دنبال کنید.